Chcete mít zdravé dásně, svěží dech a chrup bez kazů? Klasické čištění zubním kartáčkem je základ, ale nestačí. Přidejte do své rutiny také mezizubní kartáčky – víte ale, jak na to? Špatná volba velikosti kartáčku nebo nesprávné používání může vést nejen ke krvácení dásní, ale i bolestem, zápachu z úst a dalším problémům. Jak si čistit zuby mezizubním kartáčkem? A co dělat, když to bolí nebo krvácí? Dozvíte se v tomto článku.
Mezizubní kartáčky jsou drobné kartáčky určené k čištění mezizubních prostor – tedy míst mezi jednotlivými zuby, kam se štětiny běžného kartáčku nedostanou. Právě v těchto místech totiž často začínají první záněty dásní nebo kazy. Čištění mezizubním kartáčkem je proto nedílnou součástí péče o zuby.
Čím dříve si tento návyk osvojíte, tím lépe. A není to jen o zdraví – svěží dech a zdravé dásně vám dokážou pěkně zvednout sebevědomí.
Nejlépe každý večer po vyčištění zubů klasickým kartáčkem. Právě v noci se totiž bakterie nejvíce množí. Použití mezizubních kartáčků jim v jejich „noční směně“ zabrání.
Pokud nosíte fixní rovnátka, mezizubní prostory bývají často ještě hůře přístupné než bez nich. Zámečky a drátky zachytávají zbytky jídla, a pokud se plak z těchto míst neodstraní mezizubním kartáčkem, velmi rychle se může rozvinout zánět dásní nebo vzniknout zubní kaz.
Ortodontičtí pacienti tak patří mezi skupinu, která mezizubní hygienu potřebuje nejvíce. Na zadní zuby často pomáhá jednosvazkový kartáček nebo speciálně zahnutý mezizubní kartáček.
Se vším vám pomůže váš ortodontista.
Čtěte náš článek: Jak čistit zuby s rovnátky | Péče o fixní rovnátka
Že máte neviditelná rovnátka? Jste ve výhodě. Dlahy rovnátek Invisalign si můžete při čištění zubů vyjmout, a tak se ke všem mezizubním prostorám dostanete snáze. Stále však platí, že bez mezizubního kartáčku se ústní hygiena neobejde.
Při léčbě Invisalign je zásadní udržovat zuby dokonale čisté, protože každá nedůslednost se může „uzavřít“ pod dlahu a způsobit zánět dásní nebo nepříjemný zápach. Pravidelné čištění všech mezizubních prostor před každým nasazením dlah je proto naprostý základ.
Čtěte náš článek: 10 důvodů proč jsou neviditelná rovnátka správná volba
Při špatném výběru velikosti můžete svým zubům akorát uškodit. Příliš malý kartáček nevyčistí mezizubní prostor dostatečně, příliš velký naopak může akorát podráždit nebo poškodit dáseň. Mějte také na paměti, že budete s největší pravděpodobností potřebovat různé velikosti pro různá místa – mezi předními zuby a mezi stoličkami je rozdíl.
Dobrá zpráva je, že velikosti jsou označené barevně – a tak se jen tak nespletete. Nejmenší začínají obvykle na 0,6 mm (u Curaproxu tyrkysová barva) a větší končí kolem 1,1 mm (u Curaproxu světle zelená barva).
Pozor: Pokud máte implantáty nebo rovnátka, je dost možné, že budete potřebovat jiné velikosti mezizubních kartáčků – a to je v pořádku. Váš zubař či ortodontista vás dokáže správně nasměrovat.
Nevíte si rady? Objednejte se na dentální hygienu. Hygienist(k)a vám velikosti může změřit sondou a doporučit konkrétní značku i typ.
Nebojte, neznamená to, že děláte něco špatně. Naopak – krvácení často ukazuje, že mezizubní prostor nebyl dlouho čištěný a dásně jsou zanícené. Pravidelným používáním krvácení během pár dní odezní.
Může být způsobena buď nesprávnou velikostí (kartáček je moc velký), nebo zaníceným místem. Pokud bolest neustupuje, zajděte na kontrolu k zubnímu lékaři.
Cítíte nepříjemný zápach? Je to běžné, pokud z mezizubních prostor odstraňujete plak a zbytky jídla, zejména po delší době. Dobrá zpráva? Pravidelné čištění tomu zabrání.
Obvykle po týdnu až dvou, podle intenzity používání a stavu štětinek. Pokud se kartáček začne třepit nebo je ohnutý, je čas na výměnu.
Krátce řečeno – ne. Ústní sprcha je skvělý doplněk, ale nenahradí mechanické odstranění plaku mezi zuby.
Ideální je kombinace obou pomůcek – sprcha po jídle, mezizubní kartáček večer.
Mezizubní kartáček je drobný pomocník, ale jeho vliv na zdraví vašich zubů je zásadní. Pravidelné používání vás může ušetřit nepříjemných návštěv u zubaře – a navíc udrží váš dech svěží.
Nezapomínejte: Čistý mezizubní prostor je základ. Věnujte tomu 3 minuty denně a vaše dásně vám poděkují.
Mezizubní kartáček jemně zasuňte do prostoru mezi dva zuby – nikdy ho netlačte násilím. Měl by procházet s mírným odporem, ale bez bolesti. Proveďte jeden pohyb tam a zpět, vícekrát není potřeba.
Vyčistěte takto každý mezizubní prostor. Kartáček po použití důkladně opláchněte a nechte uschnout. Nejvhodnější doba na použití je večer, po klasickém čištění zubů.
Nejlepší mezizubní kartáček je ten, který odpovídá konkrétní velikosti vašeho mezizubního prostoru. Univerzální odpověď neexistuje – důležitější než značka je správná velikost.
Mezi kvalitní značky patří například TePe, Curaprox nebo GUM. Ideální je nechat si výběr doporučit dentální hygienistkou, která mezery přesně změří.
Obecně platí, že byste měli mezizubní kartáček měnit zhruba jednou za týden až dva. Záleží na intenzitě používání. Pokud jsou štětinky roztřepené, ohnuté nebo kartáček přestal dobře procházet mezerou mezi zuby, je načase ho vyměnit za nový.
Použití opotřebovaného kartáčku je neúčinné a může poškodit dásně.
Kartáček musí mezerou projít s lehkým odporem – nesmí být ani příliš volný, ani násilně vtlačený. Často je potřeba kombinovat více velikostí podle konkrétního místa v ústech.
Nejjistější cestou je návštěva dentální hygienistky, která změří šířku mezizubních prostor a doporučí správné velikosti i typy kartáčků.
Bourgeois, D., Llodrá, J., Viennot, S., Bravo, M., Dussart, C., Carrouel, F., & Inquimbert, C. (2019). Calibrated interdental brushing for the prevention of periodontal pathogens infection in young adults - a randomized controlled clinical trial. Scientific Reports, 9. https://doi.org/10.1038/s41598-019-51938-8
Guzeldemir-Akcakanat, E. (2020). Interdental Brushes in Maintaining Periodontal Health. Oral Diseases. https://doi.org/10.5772/intechopen.91392
Kim, S., Song, E., & Lee, S. (2022). Efficacy of an interdental brush in cleaning artificial plaque on a 3D-printed model base. BMC Oral Health, 22. https://doi.org/10.1186/s12903-022-02451-4